Ukrayna Kitap Fuar’ındayız

Kiev Fuarından Müjdeler

بسم الله الرحمن الرحيم

Doğu Avrupa’nın en büyük kitap fuarında Envar Neşriyat ve Hizmet Vakfı’nı temsilen buradayız.

İlk gün Kırım Tatarlarının iftarına davet edildik. Orada Türk büyükelçisi ile tanıştık. Bize vakfımızı, başında kim olduğunu ne çeşit faaliyetlerde bulunduğumuzu sordu. Bizlerle alakadar oldu. Fuarda bizi ziyarete geleceğini söyledi. Kırımlıların bizlere karşı hürmet ve memnuniyetlerini kalben hissettik.

Daha önce Ukrayna’dan İstanbul’a bize gelen dört grup vardı. Bunların ikisi Kiev’dendi. Her iki grup da bizi ziyaret edip muhabbetlerini hissettirdiler. Hatta Kiev’e 200 km uzaklıkta olan Ostroh’daki gruptan bir kişi bizi görmek için Kiev’e geldi. “Bizler hala İstanbul’da sizlerle görüşüp kaldığımız dört beş günün etkisinden çıkamadık” dediler. Bir diğeri “ben daha önce İstanbul’a birkaç defa geldim fakat bu son gelişimle sizlerle görüştükten sonra hayatımda bir dönüm noktası oldu diyebilirim” dedi. Bu duygularla Kiev’e gözleri nemli geldiğini itiraf etti.

Ukrayna müftüsü sabahın erken saatlerinde gelip ceketini çıkarıp Risale-i Nurları kendi elleriyle standın raflarına yerleştirdi; eksiklerimizin olup olmadığını sorup bizzat ilgilendi.

Fuarın konuşma salonunda Ukrayna müftüsü Said Hazret, Risale-i Nuru ve Üstadımızı tanıttı. Asrın âlimi olduğundan, risalelerin iman hakikatlerini ihtiva ettiğinden bahsetti. Risale-i nurun İslam âleminde en mühim tefsir olduğunu ilan etti.

Fuar organizatörleri bizzat gelip Ukrayna’daki diğer fuarlarda bulunmamızı istediler. İslamiyet’in doğru anlaşılıp anlatılmasının öneminden bahsedip bu konuda kontakt kurmak gerektiğini söylediler.

Muhammed Seyyid abi de fuar konuşma salonunda vakfımızı, faaliyetlerimizi, üstadımızı ve tevafuklu Kur’an’ımızın tanıtımını yaptı.

Ukraynalı yaşlı bir hanım: “bu koca fuarda sizden başka maneviyat kaygısı duyup gelen kimse yok bu ciddi bir eksiklik” diyerek muhabbet gösterdi ve teşekkür etti.

Bir şair geldi Kuran-ı Kerim’e hayli merak duydu. Muhammed Seyyid abimiz Meryem sûresinden iki sahife okudu; pür dikkat dinledi ve dedi ki: “ben bu kelimelerden ve ahenkten anladım ki bu kitap bir sahrada inmiştir

Lokum ikram ettiğimiz Ukraynalı biri “siz oruçlusunuz sizin yanınızda yiyemem!” diyerek teşekkür etti.

Bir başkası dünyada İslamiyet’e duyulan menfi görüşlerin haksız olduğunu ve bundan dolayı mahzun olduğunu ifade etti. “Her kötülüğün İslamiyet’ten bilinmesi kesinlikle büyük bir adaletsizliktir” dedi. “Bu menfi telakkilerin izalesi, sizin bu faaliyetlerinizi arttırmanızdan geçer” dedi. “Sizin daha çok gelip gitmeniz gerek” dedi.

Tevafuklu Kur’an’a hayret ve hayran kaldı.

Kur’an-ı Kerim satın aldı ve bir de elif-bâ aldı. “Ben daha güzel okumak için gayret edeceğim” dedi.

Ukrayna Dünya Dinleri Araştırma Merkezi’ başkanı Oleg Anatolyeviç Risale-i Nur’u tetkik ettiklerini ve Risale-i Nur’u bütüncül bir bakış açısıyla inceleyecek bir araştırma komisyonu kurmayı amaçladıklarını söyledi. Risale-i nuru Ukrayna’da nasıl temin edebileceklerini ve nasıl anlayabileceklerini sordu. Bu konuda bizlere yardımcı olmamızı rica etti.

Netice olarak Risale-i Nurun bizzat kendisinin kendini okutturduğunu gördük. Bu bağlamda küçük gayretlerinin büyük neticelere kapı araladığını müşahede ettik. Bu toprakların i’lay-ı kelimetullah için münbit zeminler olduğunu aynelyakin gördük.

Cenab-ı Hak buradaki masumların hürmetine onları İslamiyet’e, Kur’an’a, Risale-i Nur’a kalplerini ısındırıp iman nimetine müşerref kılsın. Âmin.

Hizmet Vakfı Kiev Fuar HeyetiEtiketler:
Tarih: 05 Haziran 2018
Kategori:
1518 kez okundu

Risale-i Nur Tercüme Sitelerimiz

Arapça: www.rasaelalnour.com
Rusça: www.ru-nur.com
İngilizce: www.risaleenglish.com
Uygurca: www.nurbuliqi.com
Tacikçe: www.risolainur.com
Farsça: www.risalainur.com
Almanca: www.lichtstr.de
Çince: www.guangnur.com
Kürtçe: www.kurdinur.com
Kürtçe Hattı Kur’an: www.kurdinur.com/ar
E-Satış : www.envarnesriyat.com
Hediye Kur'an : www.hizmetvakfi.net
Kurumsal: www.hizmetvakfi.org
Kur'an ve Risale Portalı: www.kuranikerim.net.tr
Risale-i Nur Okuma: Risale Oku

Sosyal Medya

Facebook
Twitter
Google plus
Pinterest
Youtube

İletişim

Telefon: 0212 514 44 44
Fax: 0212 517 77 58
Email: info@hizmetvakfi.org
Website: www.hizmetvakfi.org

Adres: Cerrahpaşa Mahallesi

Kocamustafapaşa Caddesi
Tütüncüzade Sokak No:15
Seyran Apartmanı
Fatih/İstanbul